IX Festiwal Muzyczny Pod Kluczem

Wyjątkowość Festiwalu Muzycznego Pod Kluczem, tkwi w nietuzinkowych wykonawcach, którzy jak w słowach piosenki Sound’n’Grace &Filipa Lato, potrafią na 100, nie na 5% żyć” – tymi słowami dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Mysłowicach, Katarzyna Koclęga, otworzyła już IX edycję festiwalu. I rzeczywiście, po raz kolejni młodzi, niepełnosprawni wykonawcy, pokazali, że potrafią cieszyć się tym, co robią, na 100%. Kiedy śpiewali, tańczyli czy grali to w ich wykonaniach zobaczyć i usłyszeć można było ogromne emocje – radość, pasję, szczęście. A widownia żywo na to reagowała. Podczas występów nie kryła ani szczerej radości, ani łez wzruszeń, które raz po raz „fundowali” artyści. Swoimi wykonaniami udowadniali, że muzyka łączy – ale nie tylko pokolenia, ale, przede wszystkim, tych pełno- z niepełnosprawnymi.

W tegorocznym festiwalu udział wzięło blisko 100 wykonawców. Oceniało ich, jak zawsze jury w składzie: dr Grażyna Szafraniec – wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, dr Aleksandra Maciejczyk –nauczyciel z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach oraz Jacek Turalik – wieloletni przyjaciel, a zarazem współorganizator festiwalu. Podczas burzliwych dyskusji jurorów, publiczności umilał czas występ Zespołu BAJ, który tworzą uczniowie i opiekunowie ze Specjalnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego „Szkoła Życia” w Rybniku.

Szczególnego charakteru festiwalowi dodaje jeszcze fakt, że każdy z uczestników zostaje nagrodzony. Nim więc jury podało końcowe wyniki, wszyscy wykonawcy otrzymali podarunki w postaci kubka z logo Festiwalu Muzycznego „Pod Kluczem”, wypełnionego słodyczami. Możliwe to było dzięki hojności Fundacji PKO BP oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole „Nasze Dzieci”. Natomiast fundatorem nagród głównych w konkursie był Urząd Miasta Mysłowice.

WYNIKI IX FESTIWALU MUZYCZNEGO ”POD KLUCZEM”

W kategorii SOLISTA MŁODSZY:

I miejsce – Wiktoria Trela z Zespołu Szkół Specjalnych im.J.Korczaka w Mysłowicach

II miejsce – Bruno Pypeć ze Szkoły Podstawowej nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi w Mysłowicach

III miejsce – Szymon Jankowski z Zespołu Szkól Specjalnych w Czeladzi

W kategorii SOLISTA STARSZY:

I miejsce – Joanna Lewandowska z Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Katowicach -Giszowcu

II miejsce – Dominika Kolonko ze Środowiskowego Domu Samopomocy im.Bł.Karoliny w Lędzinach

III miejsce – Sebastian Blechowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej „Bądź z nami” w Będzinie

W kategorii ZESPÓŁ MŁODSZY:

I miejsce – Zespół Instrumentalny „Rytm” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr7 w Gliwicach