Turnus Rehabilitacyjny w Jarosławcu

Stowarzyszenie Nasze Dzieci w miesiącu sierpniu br. zorganizowało dla uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych w Mysłowicach dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny w miejscowości Jarosławiec nad Bałtykiem.

Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i ogromnej życzliwości Sekcji ds. Osób Niepełnosprawnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach, zorganizowana 58 osobowa grupa osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, w tym wolontariuszy Stowarzyszenia mogła cieszyć się z wyjazdu. Dla większości niepełnosprawnych uczestników był to pierwszy od co najmniej 10 lat wakacyjny wyjazd.

Mimo narzekań na kaprysy pogodowe Bałtyku uczestnicy turnusu mogli poczuć się wyróżnieni. Przez dwa tygodnie pobytu świeciło słońce, woda w morzu była ciepła, temperatury w dzień i w nocy były wysokie, co w sierpniu nad polskim morzem jest rzadkością. Mimo, że turnus miał charakter usprawniająco- rekreacyjny był okazją do doskonalenia umiejętności samodzielnego funkcjonowania, w tym treningów w zakresie czynności porządkowych, podawanie posiłków, kalkulowania wydatków, dokonywania zakupów, kształcenia umiejętności komunikacyjnych oraz  interpersonalnych. Zabiegi rehabilitacyjne, długie spacery, kąpiele w morzu pozytywnie wpłynęły na kondycję i zdrowie uczestników. Piękne chwile spędzili w Słowińskim Parku Narodowym, poznali tajemnice bursztynu w Muzeum Bursztynu, rozmawiali o trudnej pracy rybaków z właścicielem Galerii Rybackiej, mieli okazję wypłynąć w rejs prawdziwą galerą. Dla opiekunów osób niepełnosprawnych turnus był okazją do dzielenia się doświadczeniami i swoistą formą autoterapii.